Weganie a wegetarianie

Weganizm a wegetarianizm

Wiele osób nie do końca wie na czym polega różnica między weganizmem a wegetarianizmem. Dla większości oba pojęcia znaczą właściwie to samo.

Weganizm a wegetarianizm:

Co jedzą weganie?

Zaczynając od definicji ze słownika, weganie nie spożywają żadnych artykułów pochodzenia zwierzęcego. Dieta wegańska jest dużo bardziej rygorystyczna niż dieta wegetariańska. Ci drudzy wyeliminowali ze swojego jadłospisu mięso, ale spożywają produkty mleczne oraz jajka.
Kuchnia wegańska opiera się wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego (które maja dostarczyć im wszelkich składników odżywczych) ,głównie na warzywach, owocach, zbożach oraz roślinach strączkowych. Wszystkie potrawy zawierają niską zawartość tłuszczu oraz cholesterolu i są bogate w błonnik.
Jeśli zdecydujesz się zostać weganinem musisz zaakceptować fakt, iż ten rodzaj odżywiania nie zawsze stawia wrażenia smakowe na pierwszym miejscu, bowiem jedzenie, które jest dla nas zdrowe nie zawsze musi dobrze smakować.

 

Co jedzą wegetarianie?

Weganizm a wegetarianizm

Tak jak wspomniałam wcześniej, dieta wegetariańska również opiera się na produktach pochodzenia roślinnego, natomiast dozwolone jest spożywanie nabiału oraz jajek .

Mówiąc prościej, wegetarianie jedzą niemal wszystko, co nie jest pochodzenia zwierzęcego i produkty te są łatwo dostępne w sklepach. Należą do nich głównie owoce, warzywa (w tym korzenie), produkty pełnoziarniste oraz inne kwalifikujące się produkty, takie jak na przykład syrop klonowy.

Odmiany wegetarianizmu

W rzeczywistości istnieje 7 różnych typów diety wegetariańskiej.

Pescowegetarianizm

Polega na unikaniu jedzenia każdego rodzaju mięsa z wyjątkiem ryb. Chodź nazwa brzmi dość egzotycznie wiele osób, ze względu korzyści zdrowotne, decyduję się na przyjęcie tego stylu odżywiania się.

Fleksitarianizm,

Ten rodzaj diety dopuszcza sporadyczne spożycie mięsa.

Semiwegetarianizm

Tak jak w przypadku fleksitarianizmu, osoby będące na tego rodzaju diecie, oprócz produktów roślinnych mogą jeść mięso ,ale wyłącznie drób oraz ryby.

Oprócz trzech wyżej wymienionych rodzajów diet wegetariańskich, jest jeszcze frutarianizm,  laktoowowegetarianizm, owowegetarianizm oraz  laktowegetarianizm.

Przeczytaj również: Dieta frutariańska

Weganizm a wegetarianizm – Kluczowe różnice

  • dieta wegańska jest bardziej rygorystyczna niż wegetariańska
  • weganie nie jedzą absolutnie żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego ani ich pochodnych podczas gdy wegetarianizm dopuszcza spożycie produktów mlecznych oraz jajek.
  • istnieje wiele odmian diet wegetariańskich, natomiast dieta wegańska jest tylko jedna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook78
Facebook
Google+35
http://mniejwpasie.pl/weganizm-a-wegetarianizm
Twitter20